Stará garda vs. nová krev. Extrémně odlišné týmy Ryder Cupu

Ryder Cup

Poslední otazníky padly. Po výběru USA je kompletní i tým Evropy pro letošní klání Ryder Cupu. A je také zřejmé, jak moc se oba týmy liší. Zatímco americký kapitán Steve Stricker sáhl po mladých hráčích, evropský šéf Padraig Harrington vsadil na zkušenost.

To ostatně potvrdily i jeho poslední tři divoké karty, které dostali Sergio Garcia, Ian Poulter a Shane Lowry. Třetí jmenovaný je sice Ryder Cupu nováčkem, ale golfových zkušeností už má ve svém věku na rozdávání. Všichni tři přinášejí do týmu doslova nevyčerpatelný zdroj zkušeností.

Ani to ale nemění nic na tom, že podle řady expertů a sázkových kanceláří jsou jasným favoritem 43. vydání Ryder Cupu Američané. A nejen proto, že hrají na domácím hřišti ve Whistling Straits.

Tým USA má osm hráčů v top 10 světového žebříčku, zatímco Evropa pouze jediného, byť umístěného na první příčce, Jona Rahma.

Na druhé straně, Evropané vyhráli sedm z posledních devíti utkání, včetně toho posledního před třemi roky ve Francii. Ale ani to nezaručuje úspěch, stejně jako žebříčkové postavení.

"Historie by mohla někdy hrát roli, ale v golfu rozhoduje momentální forma. A Američané hrají velmi, velmi dobře v této chvíli. Ale Ryder Cup, to je i týmová práce, a to je na téhle hře skvělé," prohlásil na téma šance Evropanů Rory McIlroy.

Pravdou je, že při sestavování týmu se oba kapitáni vydali každý rozdílnou cestou. Extrémně rozdílnou. Tým USA má šest nováčků včetně čtyř, které od kapitána dostali divokou kartu.

"Vypadá to, že golf mládne a že mladí hrají lépe," konstatoval Stricker a dodal, že i vítězný tým USA z roku 2008 měl šest nováčků.

Průměrný věk letošního výběru USA je 28,9 roku a dvanáctka hráčů nasbírala dohromady 12 startů v Ryder Cupu. Naproti tomu tým Evropy má průměrný věk 34,5 roku a jeho členové dají dohromady 38 startů v Ryder Cupu. Nejstarší muž evropského výběru 48letý Lee Westwood má na kontě už 10 startů, sám skoro stejně tolik jako celý tým USA dohromady.

"Je zřejmé, o co se Steve snaží. Potřebují novou energii, potřebují nové zkušenosti. Chápu, proč se vydal touhle cestou. Bude zajímavé sledovat, jak to dopadne," nechal se slyšet Garcia.

"Nováčci v týmu jsou rozhodně dobrá věc. Dává to smysl i zkušeným hráčům. Vím, že právě Sergio rád pomáhá a radí novým hráčům. Zkušenost je důležitá, ale to platí pouze v případě, pokud tihle hráči hrají i skvělý golf,“ poznamenal Harrington.

V pořadí 43. ročník Ryder Cupu se tak stane soubojem dvou extrémně odlišných týmů. Američané vsadili na mladý tým, "nepoškozený" tolika předchozími neúspěchy. Není v něm žádný Tiger Woods, Phil Mickelson ani Jim Furyk.

Na druhé straně vsadil Harrington na "kolekci" známých tváří včetně čtveřice čtyřicátníků Westwooda, Garcii, Poultera a Paula Caseyho. Která strategie bude úspěšnější, to ukáže až samotný duel o Ryder Cup.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení