Golf je také týmovým sportem, nejen při Ryder cupu

Extraliga družstev

Golf není pouze individuálním sportem. Týmové soutěže v tuzemsku i na mezinárodní scéně jsou stále populárnější a stejně tak je oblíbený i systém hry na jamky, který se v takových turnajích využívá především. Nejznámější týmovou soutěží světa je Ryder Cup, který startuje už za týden a u nás ho bude exkluzivně vysílat Golf Channel.


 
Golf má mnoho podob a stejně tak i herních systémů. Nejznámější je hra na rány, jak se ostatně hraje většina turnajů. Řada zkušených golfistů by vás ale určitě přesvědčovala, že nejvíce se dokážou se svými přáteli bavit při jamkovce, která patří ke golfu od jeho vzniku a oblíbená je dodnes. 
 
Tento formát hry se v individuálních soutěžích využívá při národních šampionátech na jamky. Ještě častěji je ale rozšířen jako vyvrcholení v soutěžích družstev, v domácích podmínkách počínaje extraligou až po druhou ligu. Stejným způsobem se hrají také mládežnická týmová mistrovství republiky. 
 
Že týmový formát dokáže strhnout už i nejmenší golfisty prokazují rovněž soutěže, které pořádá projekt Se školou na golf. Tak se hrál i nedávný Turnaj základních škol na Dýšině.
 
Vhodnost hry na jamky podtrhují i formáty, které jsou pro soutěže družstev využívány. Vedle singlových zápasů, v nichž hraje na každé straně jeden hráč, se hrají rovněž zápasy dvojic. Ve foursomu se hráči na každé straně střídají ve hře jedním míčem, ve fourballu má každý svůj míč a vítězem jamky je dvojice, kde jeden z golfistů odehrál nejméně ran. Podrobná specifika včetně názvosloví jsou součástí Pravidel golfu.
 
Celosvětově nejznámějšími soutěžemi týmů s využitím jamkového formátu jsou Ryder Cup a jeho dámská obdoba Solheim Cup. Tomu předcházela obdobně hraná juniorská soutěž, v níž se skvěle předvedla česká kadetka Denisa Vodičková. Zatímco ženská soutěž skončila za obrovského zájmu teprve nedávno, Ryder Cup začne za týden a bude v tu chvíli zcela nejsledovanější akcí v celém sportovním světě.
 
Právě foursomových a fourbalových zápasů si během třídenního klání (24.-26. září v americkém Wisconsinu) užijí golfoví příznivci do sytosti. Souboj mezi Evropou a USA, jejichž barvy hájí na každé straně dvanáct momentálně nejlepších golfistů svých týmů, má bohatou historii a hraje se již od roku 1927. Aktuálně se jedná o už 43. Ryder Cup.
 
Původně byl soubojem mezi USA a Británií, pak britské barvy nahradila Evropa. Až do roku 2001 se hrálo vždy v lichých letech, kvůli teroristickým útokům byl tehdejší ročník přesunut na rok 2002.

Loni se nehrálo kvůli koronavirové epidemii, a tak počínaje letoškem se soutěž vrací zpět do lichých let.

*Článek vznikl v rámci projektu České golfové federace 'Bav se golfem'. Ten má za úkol změnit pohled Čechů na golf a zároveň jim pomoci si ho vyzkoušet. Bav se golfem je rozcestník, jak a kde začít hrát golf.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení