Liesera čekají po přelomovém roce změny. Jeho tým povede manželka

Ondřej Lieser

Z mnoha pohledů byl rok 2021 pro Ondřeje Liesera přelomový. Byla to pro něj první kompletní sezona na European Tour a jako první český golfista v historii startoval na olympijském turnaji v Tokiu. Jak prožíval sezonu 2021? Po vzájemné dohodě ukončil spolupráci se společností Geum. Jaké další změny chystá v nadcházející sezoně?

Jak vypadal golfový rok třicetiletého českého profesionála v řeči čísel a statistik? Odehrál jedenáct turnajů v první evropské lize, šestkrát prošel cutem a nejlépe skončil dělený 11. na Dutch Open. Na domácím D+D REAL Czech Masters obsadil po skvělém začátku až dělené 60. místo. Na stejné pozici skončil i při své premiéře pod olympijskými kruhy.

Jaký pro vás byl, stručně shrnuto, rok 2021?
Především to pro mě byla úplně nová zkušenost být zařazený mezi hráče European Tour. Náročné to bylo v tom, že jsem většinou do poslední chvíle nevěděl, na jaký turnaj se dostanu. Nakonec jsem jich odehrál jedenáct.

Kdybys měl vyzdvihnout to, co se povedlo a co naopak ne, co by to bylo?
Začnu tím druhým a tím byl nepříliš vydařený prostředek sezony. A byl jsem moc rád, že se mi na Czech Masters povedlo zvednout svou výkonnost a vybojovat i několik velmi dobrých umístění.

Máte za sebou první rok na European Tour. Teď při pohledu zpět, udělal byste něco jinak?
Neřekl bych, že bych něco udělal jinak. Byl to první rok na European Tour, a jak jsem řekl, i velká zkušenost. Různé typy hřišť mi ukázaly, na čem pracovat do budoucna, a to taky dělám. Myslím, že úspěšně.

Máte za sebou i start na olympijských hrách v Tokiu. Jako první český golfista v historii. Jak a čím se vám olympijský turnaj zapíše do paměti? 
Je to v první řadě velká čest být mezi nejlepšími sportovci a reprezentovat svou zemi. Zážitků bylo hodně. Samozřejmě na to nikdy nezapomenu, ale hlavně budu pracovat na tom, abych se účastnil i příštích olympijských her v Paříži.

Bohužel, stálým "průvodcem" roku byl i covid. Co bylo z vašeho pohledu tím největším problémem? 
Vše je jiné než dřív, ovlivňuje to všechny a nejen v golfu. Situace se neustále vyvíjí a mění, a tak nikdo netuší, jaká opatření a omezení budou v příštím roce. Nemá tedy cenu o tom ani přemýšlet.

Vy sám jste potkal s covidem hodně "natěsno". Nejdřív vás pozitivní test připravil loni o start v Dubaji, letos zase výrazně zasáhl do Joburg Open. Co v takových situacích proběhne hlavou? 
V takové situaci se honí hlavou myšlenka, ať už je svět zase jako dřív... Ale o covidu bych se bavil nerad, myslím, že je toho všude kolem dost. Mám štěstí, že kolem sebe mám skvělé lidi, jako je třeba Jiří Šimáně, který mi pomohl s návratem domů po turnaji z Jižní Afriky. Nebylo to snadné a já mu za to moc děkuji. 

Máte už představu, jak bude vypadat příští rok? Kde a co budete hrát v sezoně 2022? Nebo je to stále neznámá? 
Na  příští rok mám kategorii 17 na DP World Tour a kategorii 6 na Challenge Tour. Kalendář DP World Tour je už známý, ale stále se čeká na kalendář Challenge Tour. Kdy a kam se dostanu předem nevím, ale bude to asi podobné jako letos. V každém případě se na sezonu 2022 moc těším.

Je něco, na co se hodláte soustředit, co chcete ve své hře měnit? 
Jak už jsem zmiňoval, různé typy hřišť mi ukázaly, na čem pracovat, v čem se zlepšovat. Jedna z věcí je vzletový úhel ran, tzv. launch angle, u mých ran železy. Měl jsem s tím největší problém během turnajů na Kanárech, kde byly greeny velmi tvrdé a kvůli tomu jsem měl velký problém se dostat na přední pin pozice. Od té doby jsem se na to začal soustředit, abych tento úhel zvýšil. A povedlo se.

Jak vypadá a hlavně jak bude vypadat váš tým pro příští sezonu? Změnilo se něco? 
Novinkou je, že po vzájemné dohodě došlo 15. prosince k ukončení spolupráce mezi mnou a společností Golf Geum Technology s.r.o. Mám dnes zcela nový tým, který vede moje manželka, která je nyní i mou manažerkou. Jsem za to moc rád. Součástí týmu jsou i Zbyněk a Mirek Kysilkovi, kterých si moc vážím. Patří jim velký dík.

Co další lidé? S kým budete trénovat a kde. Co caddie?
Co se týká trénování, tak mé domovské hřiště je Prague City Golf na Zbraslavi, kde trávím hodně času, když jsem v Česku. Součástí mého týmu je i trenér Matthew Tipper, se kterým jsem začal spolupracovat po olympijských hrách a moje výkonnost se začala zvedat. Jako caddie se mnou jezdil v sezoně Jan Brumlich a doufám, že v tom bude pokračovat i v další sezoně.

Ať se to líbí, nebo ne, profesionální golf je i o penězích. Jak vypadá vaše finanční zajištění? Mám na mysli hlavně partnery, s nimiž do toho příští rok půjdete…
Ano, profesionální golf není levná záležitost. Ale to platí pro mnoho dalších sportů na profesionální úrovni. Jsem moc rád za podporu všech partnerů. Po ukončení spolupráce s Geum začala s novým týmem jednání s partnery a domlouvání další nové spolupráce.

Když už je řeč o financích, na kolik vás vyšla letošní sezona?
Jak už jsem řekl, nebyla ani trochu levná.

Vy sám své úspěchy spojujete se svým rodinným zázemím, několikrát jste zdůraznil, že za vaším golfovým vzestupem je především vaše manželka a rodina. Teď je navíc i vaší manažerkou…
Manželka mi pomáhá od okamžiku, kdy jsme se poznali. Jsem moc rád, že se nyní stala i mou manažerkou, protože k nikomu nemám takovou důvěru. Moje žena při mně stojí, ať se děje cokoliv.

Trochu odbočím od golfu. Jak strávíte Vánoce?
Doma, s rodinou. A znovu musím zmínit manželku. Nechápu, jak to dělá, ale kromě toho, že mi se vším pomáhá a řeší toho opravdu hodně, stihla doma vytvořit dokonalou vánoční atmosféru. Máme upečeno snad třicet kilo cukroví, vyzdobený byt. Těšíme se na Vánoce o to intenzívněji, že dcerce Elizabeth je 19 měsíců a Ježíška se nemůže dočkat. A my s ní. Nejvíc se těšíme na její rozzářené oči.

Konec roku starého a začátek nového bývá obdobím, kdy si dáváme různá předsevzetí. Jaké golfové máte vy pro rok 2022?
O své cíle a předsevzetí se nerad dělím. Ale na konci té příští sezony se rád podělím o to, co z nich se povedlo a co ne. Ale doufám, že se povedou všechna.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení