První titul roku slaví Smith. S rekordem i skalpem jedničky

Cameron Smith

Australan Cameron Smith vstoupil do nového roku 2022 na PGA Tour vítězstvím. Triumf na Turnaji šampionů na Havaji navíc ještě přizdobil skalpem světové jedničky Jona Rahma a nejlepším celkovým skóre -34 nejen na hřišti Plantation, ale v celé historii PGA Tour.

Do finálové rundy na úvodním podniku PGA Tour v novém roce Sentry Tournament of Champions na havajském ostrově Maui vstupovali Smith a Rahm se stejným skóre 26 ran pod ran a z přímého souboje o první trofej roku vyšel vítězně 28letý rodák z Canberry.

Smith zvládl závěrečné kolo bezchybně a čistě s osmi birdie. Rozhodující náskok si vytvořil už na první devítce a na druhé dokázal odolat útoku světové jedničky.

"Snažil jsem se dostat skóre až na pětatřicítku, nakonec je to o jednu méně, ale i to beru," komentoval svůj rekordní turnajový zápis. Výsledkem -34 překonal dosavadní rekordní skóre, které měl v držení Jihoafričan Ernie Els, který v Kapalue na Turnaji šampionů zahrál 31 ran pod par v roce 2003.

Elsův rekord nakonec pokořili hned tři hráči – i druhý Rahm se skóre -33 a třetí Matt Jones s výsledkem -32.

Rahm se na druhé devítce přiblížil Smithovi na rozdíl jediné rány, ale srovnat skóre se mu nepodařilo. "Bylo to neskutečné kolo. Nikdy na něj nezapomenu," přiznal Smith.

"Bylo to neobyčejně intenzívní. Jon i já jsme hráli celý den dobře a Matt ve flightu před námi ještě lépe," popsal finálový souboj vítězný Australan.

Rahm ve své hře nenašel prakticky žádné chyby, a tak neskrýval, že ho zaskočilo, že nedosáhl na vítězství.

"Je to zvláštní pocit, když nastřílíte sedm pod par a musíte si skoro stěžovat, protože byste měli skóre stlačit ještě níž. Mám všechny důvody k úsměvu, až na jeden jediný. Je to pro mě taková hořkosladká chvíle. Prohrál jsem, ale měl jsem spoustu šancí, které jsem mohl proměnit," poznamenal Rahm.

Smith přidal už své čtvrté vítězství na PGA Tour – druhé na Havaji, když v roce 2020 vyhrál na Sony Open.

Mužem víkendu se stal další Australan Jones, který v sobotu zahrál na hřišti Plantation s parem 73 skvělých 11 pod par a v neděli své skóre ještě vylepšil na -12. I díky tomu se vyšplhal až na třetí příčku.

Světová dvojka Collin Morikawa mohl na Havaji sesadit Rahma z pozice světové jedničky, stačilo mu k tomu skončit třetí, ale jeho finiš přišel pozdě. V nedělním kole zahrál 62 ran, své nejnižší skóre na PGA Tour, ale stačilo to jen na páté místo.

Konečné výsledky turnaje naleznete zde.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení