Světové golfové hvězdy na českých hřištích

Henrik Stenson

Tigera Woodse ani Phila Mickelsona se Česko zatím nedočkalo, ale jinak zdejší hřiště už navštívila významná golfová jména včetně Woodsova bývalého trenéra Hanka Haneyho. Měřeno počtem grandslamových titulů je nejvýše Gary Player.

Nyní již šestaosmdesátiletý Jihoafričan Gary Player, vítěz devíti majorů, v roce 2001 otevíral hřiště v Cihelnách a také dorazil na exhibici Canon Pro Golf Series 2014 v Dýšině u Plzně.

Vítěz tří British Open a dvou Masters, dnes již nežijící Španěl Severiano Ballesteros, si zahrál European Tour v Mariánských Lázních v roce 1994. Se čtyřmi grandslamovými úspěchy následují Jihoafričan Ernie Els a Rory McIlroy ze Severního Irska. 

Els přiletěl do Česka poprvé před čtrnácti lety na exhibici v rámci akce International Golf Week na Karlštejně, na které se o dva roky dříve představil právě Woodsův kouč Haney. Oficiální turnaj si u nás však Els zahrál až v roce 2019, kdy byl hlavní hvězdou D+D REAL Czech Masters. 

Teprve na počátku své kariéry, ještě jako amatér, se na našem území ukázal Rory McIlroy. V roce 2006 si coby mimořádně talentovaný hráč zahrál na juniorském utkání týmů St Andrews Trophy. 

Další z plejády hvězd je Skot Colin Montgomerie, osminásobný vítěz evropského žebříčku Order of Merit, který rovněž dvakrát přiletěl na exhibici Canon Pro Golf Series na Konopiště a do Berouna.

Na česká hřiště má dobré vzpomínky Němec Bernhard Langer. Dvojnásobný šampión z Augusty vyhrál v roce 1997 turnaj European Tour na Karlštejně i akci evropské seniorské série na Casa Sereně (2008). Na Czech Open na Čeladnou dorazil před jedenácti lety i Miguel Ángel Jiménez, španělský vítěz 19 turnajů na European Tour.

V dobré paměti jsou starty hvězd první velikosti na D+D REAL Czech Masters na Albatrossu. Opakovaně se zde představil slavný Američan John Daly, dvojnásobný vítěz turnajů major. Tři nejcennější tituly má na svém kontě Pádraig Harrington z Irska, šestkrát do třetího místa na grandslamových akcích skončil Angličan Lee Westwood.

Loni si diváky svým přístupem získal Henrik Stenson ze Švédska, vítěz The Open (2016) i držitel stříbra z olympiády v témže roce. Před pěti lety se tamtéž předvedl Darren Clarke, který vyhrál The Open v roce 2011 a nechyběl ani šampion Masters Danny Willett.

Kdo se ukáže v Česku v tomto roce?

*Článek vznikl v rámci projektu České golfové federace 'Bav se golfem'. Ten má za úkol změnit pohled Čechů na golf a zároveň jim pomoci si ho vyzkoušet. Bav se golfem je rozcestník, jak a kde začít hrát golf.

 

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení