WGC v Trumpově Doralu končí, přesouvá se do Mexika

Trump National Doral

I když se to čekalo, je to vlastně šok. Zámořská PGA Tour se přeci jen rozhodla přesunou prestižní turnaj v posledních letech známý jako Cadillac Championship z Doralu do Mexika. Důvodem přesunu jsou prý lepší finanční podmínky v Mexiku, nikoliv politická prohlášení Donalda Trumpa, vlastníka resortu v Miami.

Na hřišti, kterému se přezdívá Modrá příšera, se turnaj konal od roku 2007. Když resort před čtyřmi roky koupil Donald Trump a investoval do něho 250 milionů dolarů, nikdo nepředpokládal, že by se turnaj mohl z jednoho z nejzajímavějších hřišť na celé PGA Tour stěhovat.

Jenže pak se z Donalda Trumpa stal republikánský kandidát na prezidenta, který nejde pro nekorektní prohlášení daleko. Ať už na adresu muslimů, nebo mexických imigrantů. PGA Tour mu tak koncem loňského roku pohrozila, že by mohl o pořádání turnaje přijít. Nyní se tak stalo.

A snad symbolicky se akce přesouvá právě do Mexika.

"Zaznamenali jsme podle některých reakcí, že by mohlo jít o politické rozhodnutí. To ale v žádném případě. Jde skutečně pouze o záležitost sponzorskou," řekl jasně před turnajem The Memorial komisař zámořské série Tim Finchem. "Jsme tradiční organizace a hlavní jsou pro nás dolary pro naše hráče. Máme velkou zodpovědnost, a proto toto rozhodnutí shledáváme jako nejlepší právě pro hráče," dodal.

Na přesunu nic nemohla změnit ani desetiletá smlouva s resortem, která byla podepsána v roce 2013. Byla v ní totiž klauzule, že turnaj může být přesunut v případě, že nebude schopný najít titulárního partnera.

A jelikož v tomto roce skončil v této pozici Cadillac, ucítili šanci v Mexiku. "Měli jsme seriózní jednání s Ricardem a Benjaminem Salinasovými, kteří měli velký zájem přivést turnaj do Mexika s tím, že by zde pomohl rozvoji golfu," stojí v prohlášení, které vydala PGA Tour.

Jednání nakonec dopadla dobře pro Mexiko a špatně pro Donalda Trumpa, který tak letos začátkem března pořádal turnaj naposledy. Sám se o rozhodnutí zámořské série dozvěděl v úterý večer.

"Fakt, že se PGA Tour rozhodla přesunout turnaj série World Golf Championship, který se v Miami hrál 55 let, do Mexika, je smutným dnem pro Miami, Spojené státy i samotný golf," vzkázal v pro sebe typicky ostrém prohlášení Trump, které zakončil slovy: "Toto rozhodnutí jen zdůvodňuje, proč jsem v boji o to, stát se prezidentem Spojených států amerických."

Že by ale Donald Trump měl být finančně škodný, to ne. Sám v minulosti prohlásil, že jeho pořádání ho připravuje o spoustu dolarů.

"Vydělal bych mnohem více peněz, kdyby turnaj v Doralu nebyl. Březen je na Floridě hlavním měsícem, nemáte šanci si zajistit pokoj a já mám ty nejlepší v Miami. Miluji tento turnaj, je zde padesát let. Jak jsem ale řekl, bez něho bych vydělal mnohem více peněz," řekl letos v březnu.

Tak si to bude moci už za rok potvrdit.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení