Zamítnuto! PGA Tour nepovolila hráčům start v saúdské lize

PGA Tour

PGA Tour odmítla žádosti svých hráčů ke startu na prvním turnaji série LIV Golf Invitational, který je plánován na červen a hrát by se měl v Centurion Golf Clubu nedaleko Londýna. Je to překvapivý krok poté, co Tour začátkem tohoto roku souhlasila se startem svých hráčů na Saudi International.

Ve zprávě zaslané hráčům výkonným viceprezidentem Tour Tylerem Dennisem byly žádosti zamítnuty s odůvodněním, že PGA Tour jako členská organizace věří, že toto rozhodnutí je v nejlepším zájmu PGA Tour a jejích hráčů.

Podle pravidel mohou být hráči uvolněni až na tři akce, které kolidují s kalendářem Tour, ale ta má právo odmítnout žádost o propustku, "pokud by její vydání způsobilo, že by (PGA Tour) porušila smluvní závazky vůči sponzorovi turnaje nebo by jinak významně či bezdůvodně poškodila Tour nebo své sponzory."

Na začátku roku přitom Tour udělila na 20 povolenek svým hráčům ke startu na turnaji Saudi International, který byl poprvé v kalendáři Asian Tour a rovněž ho pořádá saúdská státní společnost LIV Golf vedená Gregem Normanem.

"Jenže sérii LIV Golf Invitational vnímá PGA Tour evidentně v jiném kontextu," píše komentátor Golf Channelu Rex Hoggard.

A to i přes to, že se první turnaj nekoná na území Spojených Států. Jak ale uvedl jeden z manažerů hráče PGA Tour, jehož jménem požádal o povolení startu v Londýně, je tato první akce "součástí série osmi turnajů, z nichž většina se má hrát ve Spojených státech."

Zaslané memorandum také nezmiňuje název LIV Golf Invitational, ale používá termín "Saudi Golf League", což naznačuje, že nová série je vnímána opravdu jako konkurenční.

Po akci v Londýně jsou naplánovány další čtyři turnaje na pozvání, které se budou hrát v Oregonu, New Jersey, Massachusetts a Illinois. Finále série se odehraje v Miami. A předpisy PGA Tour neumožňují vydat povolení ke startu na kolizních turnajích v Severní Americe.

Podle různých zdrojů opět až dvacet hráčů pořádalo PGA Tour o povolení startu, mezi nimi i Phill Mickelson, Lee Westwood či Sergio Garcia. Z European Tour potvrdil obdobnou žádost Richard Bland.

"Bohužel se zdá, že PGA Tour má za cíl upřít profesionálním hráčům právo hrát golf, pokud se nejedná výhradně o turnaje PGA Tour," uvedl v prohlášení Norman, generální ředitel a komisionář LIV Golf. "Tour se zaměřuje na udržení svého nelegálního monopolu tam, kde by měl být svobodný a otevřený trh," pokračoval.

"Tato akce Tour je proti golfistům, fanouškům i soutěžení. Ale bez ohledu na to, jaké překážky nám PGA Tour postaví do cesty, nezastaví nás to. I nadále budeme nabízet hráčům možnosti, které propagují skvělou hru po celém světě," dodal Norman.

Dříve ve stejný den LIV Golf oznámila novou investici do své série ve výši dvou miliard dolarů a rozšíření kalendáře turnajů na deset v roce 2023 a čtrnáct v letech 2024 a 2025.

A jen o několik hodin později se úplně stejně jako PGA Tour vyjádřila i DP World Tour. Tedy že nevyhověla žádosti svých hráčů o uvolnění na úvodní turnaj LIV Golf Invitational Invitational v Centurion Golf Clubu.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení