Na Australian Open prošly cutem Macková, Melichová a Davidson Spilková. Kousková končí
Tři Češky ze čtyř prošly cutem na turnaji Women's Australian Open v Adelaide. Na Ladies European Tour v Kooyonga Golf Clubu si o víkendu zahrají Patricie Macková , Jana Melichová a Klára Davidson Spilková. Nepostoupila jen Sára Kousková.
Autor: pv, 13.03.2026 09:21
Třetí turnaj probíhajícího australského turné Ladies European Tour (LET) je zatím pro české hráčky až na jednu výjimku úspěšný, byť se po dvou kolech žádná z nich nepohybuje na předních příčkách leaderboardu.
Nicméně projít cutem na podniku s dotací 1,7 milionů AUD (cca 25,5 mil. korun), který přilákal mimořádně silné startovní pole včetně světových hvězd Minjee Lee, Hannah Green a dalších, je velký úspěch sám o sobě.
Zatím nejlépe to z Češek zvládá Macková, která je se skóre +3 na děleném 39. místě, když zahrála páteční 2. kolo za 73 ran (+1). Zapsala v něm do skórkarty birdie na jedničce a dvě bogey na čtrnáctce a osmnáctce.
"Skórkarta vypadá dost nudně, ale moje kolo určitě nudné nebylo, protože jsem se dost trápila z týčka a hodně jsem zachraňovala. Naštěstí jsem se nevzdávala a zachránila hodně parů. Za to jsem určitě ráda," komentovala své kolo, ve kterém zahrála 15 parů z 18 jamek.
"Každopádně jsem šla po hře na driving range to spravit, tak doufám, že to do zítřka zafunguje. Cíl projít cutem jsem ale splnila a těším se na další dvě kola, protože je to opravdu krásný turnaj. Asi jeden z nejlepších a nejhezčích, co jsem kdy hrála, takže jsem ráda, že si ho můžu užít na sto procent a nemusím se loučit," těšilo Mackovou.
Ta má zatím ve své první sezóně s plnou kartou na LET skvělou bilancí tří cutů ze tří turnajů. Na Ford Women's NSW Open skončila dokonce v TOP 10, minulý týden na Australian Women's Classic na děleném 34. místě a další body přidá i tento týden.
Melichová dala cut hned na prvním turnaji sezóny v Rijádu. Do Austrálie pak přijela až na druhý turnaj ze čtyř, ale před týdnem cutem neprošla. Nyní to v Adelaide napravila, když půjde do druhé poloviny z děleného 51. místa. V pátek zahrála stejně jako ve čtvrtek 74 ran (+2, celkově +4).
"Dnešní kolo jsem začala stabilně a cítila se fajn. Pak přišla jedna chybka, kterou jsem sice hned napravila birdiem, ale na první devítce přišly další dvě chyby a ty mě trošičku rozhodily v přechodu na druhou devítku. Malinko jsem znejistěla, pohybovala jsem se kolem hranice cutu, čehož jsem si byla samozřejmě vědoma," popisovala Melichová svůj páteční boj o postup.
"Na druhé devítce už jsem neměla tak přesné tee shoty a ani rány do green. Trefila jsem na druhé devítce vlastně jen čtyři greeny, takže jsem spoustu parů neuvěřitelně zachránila a z toho mám velkou radost," pokračovala v hodnocení.
"Jeden jsem sice nezachránila, ale zase jsem zakončila kolo berdíkem, který mě dostal do finálových kol, takže jsem moc ráda. Držela jsem se mentálně, bojovala jsem a i když jsem si nechávala těžší pozice, je to cut a to je to hlavní. O víkendu už se můžu uvolnit a hrát klidnější golf, ale pořád v nastavení hrát birdie, skórovat a posunout se v leaderboardu nahoru," dodala Melichová.
Cutem nakonec prošla s náskokem jedné rány, protože jeho hranice se v samém závěru dne posunula na +5. A z toho těžila Davidson Spilková. Když kolo končila, byla totiž s tímto skóre mimo postup. Jenže nakonec se na skóre +4 srovnalo na děleném 51. místě devět hráček a tak +5 znamenalo přesné postupové dělené 60. místo.
Davidson Spilková šla v pátek z druhé devítky, kde hned zahrála bogey a double bogey a situace se pro ni nevyvíjela dobře. O to hůře, když mezi patnáctkou a jedničkou zahrála na jedno birdie další tři bogey. Pak ale skvěle zabojovala, už nechybovala, a na trojce, pětce a sedmičce zahrála tři birdie, která ji dovedla do cutu.
Byla to domácí Whitney Hillier, která Davidson Spilkové v posledních desítkách minut, kdy se lámal cut, paradoxně pomohla postoupit. Australanka zahrála dvě jamky před koncem bogey, kterým posunula cut právě na skóre +5. Na závěrečné pětiparovce pak mohla Davidson Spilkovou ještě vyšoupnout z cutu, pokud by dala birdie, ale nestalo se.
Shodou okolností přitom byly obě hráčky spolu před turnajem v rámci doprovodného programu na návštěvě místního vyhlášeného vinařství Penfolds Magill Estate Winary.
Jedinou Češkou mimo postup tak tento týden zůstala Kousková. Ta šla také z desítky a potřebovala dohánět ztrátu, ale už po šest jamkách byla na skóre +5 na kolo, když zahrála bogey a dva dabláče. Ve zbytku kola stihla sice ještě čtyři birdie, ale také další tři bogey a cutem neprošla o tři rány.
"Dneska to na cut bohužel nestačilo. Nechala jsem to tam v začátku kola, kde jsem udělala chyby na přihrávkách do greenu, které mě stály více ran, než bych chtěla, a pak už to šlo těžko zvrátit. Byť ke konci přišly nějaké berdíky a téměř hole in one na sedmičce," litovala Kousková.
"Ale i takový je golf, že to nejde úplně každý den. Tělo dnes úplně neposlouchalo a nedělalo věci, které bych chtěla, ale jdeme dál. Těším se, že si odpočinu a naladím to na další turnaje," končila pozitivně nejlepší česká profesionálka roku 2025.
Se skóre -6 je na čele Australian Open Celine Herbin z Francie o ránu před domácí hvězdou Hannah Green, její krajankou Kirsten Rudgeley a další Francouzkou Agathe Laisne.
Průběžné výsledky turnaje naleznete zde.
Zdroj: LET, Czech Pro Golf Team