Jak na golfové šneky? Žluté a červené karty, diskvalifikace, či seznam hříšníků

Golf nikdy nebude úplně akční podívanou, kde akce střídá akci. Napětí v něm se rodí úplně jinde a jinak, ale nic naplat, když se hra přespříliš táhne, zájem uvadá. Pomalý golf a kola trvající přes pět hodin nebaví nikoho. Ani hráče, ani fanoušky, partnery a ani televizní společnosti, které turnaje vysílají. Co s tím? Některá opatření už fungují, ale objevují se i další návrhy. Leckdy hodně radikální. Uvidíme v golfu červené karty, nebo vyloučení z turnaje?
Autor: ak, 25.04.2025 16:20
Není to jev a pohled úplně výjimečný, když se u odpaliště sejde najednou víc flightů, hráči posedávají, kde se dá, a čekají, až ti pomalejší před nimi odehrají své míčky.
Žádného fanouška nebaví, když hráčům trvá věky, než odpálí svou ránu poté, co projdou zdlouhavou procedurou cvičných švihů, několika odstoupení od míčku, či nekonečnou diskusí se svým caddiem.
Některá opatření už sice fungují, golfoví "šneci" platí za pomalou hru i docela mastné finanční pokuty, ale řada samotných hráčů pořád tvrdí, že to stále ještě nestačí.
I proto létají prostrem další, nové a leckdy docela radikální návrhy, které mají zapudit pomalou hru a naopak ji zrychlit i zatraktivnit. Jaké například?
Časomíra na golfu
Dnes už sice platí pravidlo, že hráč má na ránu omezený čas, ale neexistuje způsob, jak ho důsledně kontrolovat, a tak jedním z návrhů jsou hodiny na hřišti, které budou odpočítávat čas potřebný k odpálení míčku. Něco podobného fungovalo i při letošní premiéře halové TGL.
Otazníkem je, jak přítomnost časomíry na hřišti zajistit, i když na druhou stranu je už dnes součástí turnajů PGA Tour a dalších sérií takové množství všemožných technologií, takže by neměl být problém, aby časomíra byla k dispozici u všech flightů. A vždycky je možné časový limit lehce zmírnit, pokud se míček ocitne v těžké pozici, třeba možností vzít si time-out.
Časový limit na odehrání kola
Když ne časomíra s každým flightem, mohl by být řešením časový limit na odehrání kola. Na tom, že čas přes pět hodin, někdy dokonce i ještě více, je už příliš, na tom se shoduje drtivá většina hráčů.
Takže podle obtížnosti a délky hřiště se nastaví limit na odehrání 18 jamek a pokud ho hráči překročí, inkasují trestnou, nebo dokonce trestné rány.
Ostatně, udělování trestných ran by zrychlení hry pomohlo mnohem výrazněji než třeba rozdávání finančních pokut. Ty totiž většinou nijak zvlášť nezabírají.
Žluté a červené karty, diskvalifikace z turnaje
Tak tohle opatření už může působit jako hodně tvrdé, ale na druhou stranu, proč ne? Žlutá karta jako varování, když se hráči dostanou do časového skluzu. Když ani to nezabere, následuje červená karta a jste venku.
Může platit i to, co v jiných sportech – dvě žluté karty rovná se červená, nebo tři striky a jste venku ze hry. Důležitým faktorem je onen výstražný systém, po němž přijdou drsné následky. Navíc, udělování karet by vneslo do hry nový vzrušující element.
Zákaz startu na dalším turnaji
Pokud nasbíráte žluté karty na několika turnajích, nebo dokonce dostanete červenou, a nikoliv jen jednou, měl by následovat další trest. V tomto případě třeba zákaz startu na dalším turnaji. Tím by byli "ošetřeni" především pomalu hrající recidivisté.
Omezení počtu cvičných švihů
Ke svižnějšímu tempu na hřišti mohou přispět i relativně méně drastická opatření. I když jak pro koho? Každý hráč má svou individuální předúderovou rutinu, ale ruku na srdce, koho by bavilo sledovat nekonečnou řadu cvičných švihů předtím, než přijde ta ostrá rána? Takže, co třeba omezit počet cvičných na jeden, možná na dva, ale rozhodně nenechat neomezený počet.
Limit pro omarkování míčku na greenu
Jakmile se hráči dostanou na green, přichází na řadu označení pozice míčku. To může zůstat, ale jakmile hráč znovu položí míček na green, už ho nebude zvedat.
Žádné házení caddiemu, aby ho vyčistil, žádné nové omarkování, dlouhé rovnání míčku. Nebo by to mohlo platit od určité vzdálenosti od jamky. Třeba jeden metr, nebo chcete-li tři stopy…
Seznam a pořadí jmen hříšníků
Nikdo nemá rád, když je spojován s pomalou hrou. Takže možná, kdyby existoval žebříček, nebo seznam hráčů a časů, které každý z nich strávil na hřišti, aby odehrál svých 18 jamek?
Seznam by byl po každém kole aktualizovaná, to by mohlo fungovat! Pokud by na vrcholu takového leaderboardu byla stále ta samá jména, bylo by zřejmé, kdo jsou viníci pomalé hry.
Anketa a hlasování samotných hráčů
I to by mohla být cesta. Navíc by o ní rozhodovali samotní hráči. Jak by to vypadalo? Hráči před turnajem sami v anonymním hlasování označí toho, o kom si myslí, že je nejpomalejší hráč.
Tři s nejvíce hlasy se dají dohromady do prvního flightu s jasným cílovým časem, za který musí kolo odehrát. Nikdo je nezdržuje, takže žádné překážky. Navíc to může i zvýšit atraktivitu, protože řada fanoušků bude zvědava, jak si s touhle výzvou flight "šneků" poradí.
Zdroj: golfmonthly.com, golf.com