Mlha kolem testování driverů. Neprošel ani Schefflerův. Zneužívají hráči šedou zónu v pravidlech?

Nejen Rory McIlroy, ale i vítěz PGA Championship musel před druhým majorem sezóny v minulém týdnu vyměnit svůj driver poté, co neprošel testem na shodu s pravidly. Světová jednička byla mezi zhruba 50 hráči, jejichž drivery byly USGA vybrány k namátkové kontrole. Problém je, že v celém systému testování je pořádně velká šedá zóna. Jestli ji hráči zneužívají, nevíme. Ale nic je nenutí, aby to nedělali.
Autor: Petr Vlček, 20.05.2025 07:58
Testování vybavení bylo minulý týden v Quail Hollow předmětem titulků médií i reakci fanoušků poté, co rozhlasová stanice PGA Tour SiriusXM oznámila, že McIlroy byl mezi skupinou hráčů, jejichž drivery neprošly testem řídícího golfového orgánů Unites States Golf Association (USGA).
Média a fanoušci neznalí problematiky testů dokonce spekulovali o podvádění, což ale zástupci pořadatele PGA Championship z PGA of America okamžitě odmítli. Sám McIlroy ale celé situaci moc nepomohl, když po každém ze svých čtyř kol odmítl mluvit s médii a nakonec odjel z Quail Hollow bez komentáře.
Po turnaji však i jeho vítěz přiznal, že byl mezi hráči, jejich driver neprošel testem na shodu s pravidly, což ho stejně jako McIlroye přinutilo použít na druhém majoru sezóny novou hlavu této nejdelší hole v bagu.
"Testování driverů je něco, co se na Tour děje pravidelně. Můj driver mě tento týden zklamal. Tušili jsme, že to přijde, protože ho používám už déle než rok. Asi jsem měl i trochu štěstí, že mi vydržel tak dlouho," vysvětloval Scheffler, který dva týdny před PGA Championship vyhrál se starým driverem turnaj The CJ Cup Byron Nelson.
Scheffler se prý připravoval na to, že jeho driver testem dříve nebo později neprojde vzhledem k tomu, že pokračující opotřebení v tréninku a soutěžních kolech nakonec způsobí, že líc hole překročí limity tzv. trampolínového efektu.
"Tým Taylor Made odvedl dobrou práci. Byli jsme na to připraveni. Ve skutečnosti jsme se v týdnu turnaje Byron Nelson zaměřili na to, abychom pro ten turnaj i tento měli připravenou náhradu. Jak říkám, byli jsme na to připraveni, takže to zase není tak velká věc," dodal Scheffler.
Problém je ale někde jinde. Drivery se v určitém množství testují namátkově před každým turnajem. Testování je však anonymní. Pokud tedy nedojde k úniku informací, jako v případě Mcilroye, nebo to na sebe neprozradí sám hráč, jako v případě Schefflera, veřejnost se nedozví, že byl dotyčný "pozitivně testován".
Pokud driver testem neprojde, hráč pouze dostane pokyn k jeho výměně, přičemž řídící orgány nezpochybňují integritu hráčů. Zkrátka automaticky předpokládají, že hráči nepodvádějí.
V celé anonymitě testovacího procesu tak hráče nic nenutí, aby si sami hlídali, jestli jejich driver ještě vyhovuje pravidlům, dokud je před turnajem neodhalí náhodný test. Teoreticky tak bez postihu mohou hrát s driverem nevyhovujícím pravidlům už nějakou dobu.
A Schefflerova slova tuto praxi nepřímo potvrzují. Podle všeho se, jak dlouho to jen šlo, držel svého starého driveru, na který byl zvyklý, a po novém sáhl, až když ten starý neprošel testem. Vedle toho si však připravoval nový, aby přechod na něj nebyl takovým "šokem".
A soudě podle toho, jak mu to s ním na PGA Championship zprvu nešlo, úplně bez problémů se ten přechod stejně neobešel. V případe McIlroye to bylo ještě markantnější. Z hráče, který patří podle statistik s driverem v ruce mezi nejlepší, se stal na PGA Championship z těch, kteří prošli cutem, rázem jeden z nejhorších.
Také McIlroy používal svůj předchozí driver, se kterým vyhrál i dubnové Masters, už hodně dlouho. Dokonce to ani nebyl aktuální model Taylor Made Qi35, ale ještě ten předchozí Qi10.
Na nový model zkoušel přejít v březnu před turnajem Arnold Palmer Invitational, ale už slavnou se stala historka, jak si po třech kolech poslal taxíka raději opět pro ten starý. Co na tom, že to bylo z Orlanda do Jupiteru, kde McIlroy žije, tam a zpátky přes 500 kilometrů.
McIlroye to stálo 665 dolarů plus 330 dolarů jako dýško, které od něj dostal řidič Uberu. O týden později s vybavením, kterému důvěřoval, vyhrál The Players. A v dubnu s ním zkompletoval kariérní grandslam vítězstvím na Masters. Těch téměř 1000 dolarů za taxíka se mu tak bohatě vyplatilo.
Jenže když byl nucen minulý týden před PGA Championship svůj starý driver vyměnit, skoro s ním netrefil fairway a sotva prošel cutem. Nakonec skončil na děleném 47. místě. A to i přesto, že opět sáhl po jiném starším modelu Qi10, což není pro Taylor Made marketingově úplně nejšťastnější. Jenže McIlroy je na změny ve vybavení evidentně velice senzitivní a v jeho případě se většinou projevují negativně.
Extrémem byl v tomto ohledu legendární Jack Nicklaus, který používal jednu a tu samou trojku dřevo typu MacGregor 693 od roku 1958 až do roku 1995, kdy ji věnoval do své speciální místnost v muzeu USGA ve Far Hills v New Jersey. Přičemž grip vyměnil pouze jednou v roce 1983. S touto holí vyhrál všech svých rekordních 18 majorů...
Do jaké míry byl neúspěch McIlroye v minulém týdnu způsobený vynucenou změnou vybavení, se kterým byl perfektně sžitý, můžeme jen odhadovat, zvlášť když McIlroy nemluvil s médii. Ale jeho i Schefflerův příběh silně naznačuje, jaká je praxe hráčů ohledně driverů. Podezření, že se vědomě pohybují v šedé zóně pravidel, tady zkrátka je a bude. Polehčující okolností pro ně ale je, že systém je tak prostě nastavený.
Ostatně i Scheffler sám volá po jeho změně, když se po PGA Championship podělil o určité obavy ohledně způsobu, jakým se drivery testují.
"Musíme v tom být ještě důslednější. Pokud to máme brát vážně, jsme teď tak v polovině toho, kam bychom až měli jít. Jestli chceme testovat před turnaji pouze třetinu pole, tak to raději nechte na nás hráčích, stejně jako ostatní pravidla v golfu," domnívá se světová jednička.
"Je to pravidlo, které jsme ještě úplně nedoladili. Myslím, že bychom v testování měli být robustnější, přísnější. Můžeme testovat hráče každý týden, pokud budeme chtít. Není důvod, proč bychom to neměli dělat," dodal Scheffler.
A o co konkrétně technicky v pravidlech o driverech jde? Mluvíme tu o testu známém jako test charakteristického času (CT), který v řádu mikrosekund měří trampolínový efekt líce driveru. Jak se hůl používá, dochází k jejímu opotřebování a tím pádem ke ztenčování líce. S tím se zvyšuje onen trampolínový efekt, který dává hráčům výhodu. Až do doby, než překročí hodnotu stanovenou pravidly. V tu chvíli se driver stává nelegální.
Zdroj: PGA Tour, Bunkered, Golf Channel, Golf Monthly