První jamka v Royal Portrush? Spíš rána do zubů než milé uvítání na The Open

Hřiště v rotaci The Open obvykle nabízí přívětivou "uvítací" první jamku. Ne tak Royal Portrush, kde se tento týden hraje 153. vydání britského majoru. Proslulý Dunluce Links v Severním Irsku má jedničku podobající se bestii, která vám hned na úvod hrozí pěstí do zubů. A mnoho hráčů ji opravdu schytá.
Autor: pv, 18.07.2025 15:29
Nechvalně se o tom přesvědčil Rory McIlroy v roce 2019, kdy se The Open vrátilo do Royal Portush poprvé od roku 1951 a teprve potřetí v historii. Nadšení McIlroye z možnosti zahrát si nejstarší major světa ve své rodné zemi vyprchalo právě už na jedničce prvního kola. Zahrál na ní quadruple bogey, tedy čtyři rány nad par, a druhý den pro něj domácí The Open skončilo předčasně.
Není to zdaleka ojedinělý případ. Naposledy to samé bolestně prožil v pátek jeden z vedoucích hráčů po prvním kole Jacob Skov Olesen. Po osmi ranách na jedničce přišel rázem o všechny čtyři rány pod par, které si uhrál ve čtvrtek, rychleji, než by řekl quadruple bogey.
Seznam obětí čtyřparové 386 metrů dlouhé je dlouhý. Navždy si ji bude pamatovat i Filip Jakubčík, který na ní rozehrál ve čtvrtek svůj první major v kariéře. Hned na úvod mu sebrala ránu poté, co zahrál z odpaliště do přírodní oblasti vpravo od fairwaye.
Mohl být ale rád, jako mnozí další, že nezahrál až do outu. Ten se totiž táhne po obou stranách jedničky. Jednak napravo, kde tvoří hranicí hřiště, potud v pořádku, ale za kontroverzní řešení považují mnozí vnitřní out i na levé straně.
Ale nejsou to jen outy na obou stranách, které hrozí průšvihem. Kvůli nim bere téměř každý do rukou drivovací železo, jenže v jeho vzdálenosti jsou bunkery po obou stranách fairwaye. Napravo na 240 metrech, což nutí hráče mířit doleva, tam ale sbírá míčky bunker na 265 metrech.
I na to jsou ale golfisté zvyklí, jenže připočítejme hustý rough nalevo přecházející v přírodní oblast a ještě kousek dále ve zmíněný vnitřní out, a prakticky to samé i napravo, a máme tady opravdu děsivý vstup do každé rundy.
Hometown hero. Rory’s underway.
— The Open (@TheOpen) July 17, 2025
Watch his Featured Group on R&A TV. pic.twitter.com/h5thEyuNsX
Jenže to není všechno. Jamka je na čtyřpar sice relativně krátká, ale prodlužuje ji vyvýšený green. Zvlášť, když je navrtáno v zadní části, hráči nevidí na spodní část tyče. Když tedy hrají z odpaliště konzervativně, čeká je hodně dlouhá druhá rána naslepo.
A to znamená tlak na to zahrát z odpaliště delší ránu, než by si hráči přáli, což je vhledem ke všem nebezpečím nervózní vyhlídka. A když prší a silně fouká vítr, jako velkou část úvodního kola, stává se z jedničky více méně loterie.
"Hráli jsme ji v nejtěžší možné chvíli, ale naštěstí jsme vyvázli bez úhony. Je to chytře navržená jamka, ale v podmínkách, ve kterých jsme ji hráli, je ještě o to těžší," popsal například Angličan Matt Wallace.
"Jsou jamky, kdy vám stačí to dát jen do hry, ale to není tenhle případ. Nutí vás to být z odpaliště agresivnější, abyste měli šanci na par. Já to hrál trojkou dřevem, ale jakoby čipovanou ranou. Ukázalo se to být jako správná volba," ukázal Thomas Detry, že každý o první ráně na jedničce přemýšlí jinak.
Navíc je tu ještě jeden faktor. Jednička je na The Open vždycky první jamkou, protože britský major se tradičně nehraje ze dvou odpališť. Obávaný drive na první jamce je tak vždy první ranou každého hráče.
"Často ještě nejste úplně ve hře. Ještě nebýváte tak úplně ostří, nechápete odrazy a všechny podmínky kolem," poznamenal Matteo Manassero. "Je to prostě těžká jamka, vůbec ne jednoduchá," dodal na adresu jedničky v Royal Portrush Ital.
Zdroj: Bunkered