Westwood vyrovnal na Open historický rekord a předvedl veleskok ve světovém žebříčku

Neodepisujte veterány! Lee Westwood už oslavil dvaapadesátku a před letošním The Open si zahrál nejstarší major naposledy v roce 2022. Jeho cesta na 153. ročník Open navíc nebyla nijak přímočará – účast si vybojoval až ve finálové kvalifikaci. Jenže v Royal Portrush předváděl doslova umění "starých mistrů". Ve třetím kole vyrovnal jeden historický rekord The Open a díky dělenému 34. místu doslova prosvištěl pořadím světového žebříčku o 3759 příček.
Autor: ak, 22.07.2025 11:29
Westwood v minulosti – a nějak extra vzdálené – světovému žebříčku dokonce vládl. V závěru roku 2010 se usadil na 22 týdnů na golfovém světovém trůnu. Před letošním The Open se ale krčil až hluboko v suterénu žebříčku na 4689. místě.
Vzhledem k tomu, že před pár lety přestoupil na LIV Golf, body do světového pořadí žádné nezískával. I proto musel o svou účast na The Open zabojovat ve finální kvalifikaci. Zvládl ji náramně. Suverénně vyhrál a mohl se těšit na svůj 28. start v kariéře na nejstarším majoru. Ten první zažil už v roce 1995.
Dvaapadesátiletý Angličan a vítěz 25 turnajů DP World Tour, který si zahrál i na D+D REAL Czech Masters, nezaváhal ani v úvodních dvou kolech, v nichž zahrál 69 a 70 ran a bezpečně prošel se skóre -3 cutem.
Ve třetím kole to ale vypadalo, že jeho hra nabrala hodně špatný směr. Po šesti jamkách nasbíral čtyři rány navíc, ale na druhé devítce předvedl parádní obrat. Po šesti birdie překlopil své denní skóre na -2 a celkově se dostal na pět ran pod par.
Na druhé devítce zahrál pouhých 29 ran a vyrovnal tím historický rekord The Open, který dosud držel se stejným skóre na druhé devítce Ryan Fox. Zahrál tehdy 29 ran také na druhé devítce v Royal Portrush, ale už v roce 2019. Nejlepší výkon v historii na Open na první devítce má v držení Denis Durnian, který zahrál 28 ran v roce 1983 v Royal Birkdale.
Lee Westwood made it through Final Qualifying to book his place in The 153rd Open.
— The Open (@TheOpen) July 19, 2025
Today, he carded a back-nine 29 at Royal Portrush and currently sits in the top 20. pic.twitter.com/wX8c8CN0a6
"Nebyla to špatná druhá devítka, což," vtipkoval po dohrání kola Westwood s obvyklým úsměvem v tváři. "Klíčem k tomu byla trpělivost. A taky můj věk. V 52 letech už mám spoustu znalostí o svém švihu. Rychle jsem přišel na to, co mám dělat," prohlásil.
A to dokonce mohl dosavadní rekord překonat. Jeho poslední putt do birdie na osmnácté jamce ale jen "olízl" okraj jamky. "To mě tak moc netrápilo. Kdyby mi někdo nabídl devítku za 29 ran, když jsem stál na odpališti desítky, hned bych to bral," smál se Westwood.
"Věděl jsem, že hraju dobře. Měl jsem míček tak nějak skoro jako na provázku a trefoval jsem ho jen na správná místa. Měl jsem pocit, že můžu dávat birdie pořád. Je hezké hrát takový golf a nemuset o toho příliš přemýšlet," konstatoval hráč, jemuž v bohaté sbírce turnajových titulů ale chybí aspoň jen z majoru.
V závěrečném kole už sice nedokázal své skóre stlačit pod par a dohrál na děleném 34. místě se skóre -3. I to mu ale stačilo, aby předvedl neuvěřitelný průlet pořadím světového žebříčku – ze 4689. pozice na 930. místo. O 3759 příček.
Nebyl sám, kdo si po The Open tak výrazně vylepšil umístění ve světovém žebříčku. Američan Justin Leonard, vítěz Open z roku 1997, v 53 letech také prošel cutem, a přestože obsadil "jen" dělené 59. místo, v žebříčku si po ohromujícím skoku polepšil z 4689. na 1436. místo o 3253 příček.
Své pozice vylepšovali na The Open i další hráči působící na LIV Golf. Westwoodův spoluhráč z týmu Majesticks GC Henrik Stenson se posunul o 680 míst na 969. místo, Dustin Johnson si polepšil na 571. místo, zatímco Sergio Garcia na 370. pozici. Do první tisícovky na 924. místo se vrátil i Phil Mickelson.
Zdroj: golfmonthly.com