Vlajku na Havaji nechává v jamce a je nejlepší v puttování!

Bryson DeChambeau

Osmnáct jamek nemůže být úplně směrodatných, ale něco naznačit mohou. A jak to tak vypadá, nechávat vlajku v jamce při puttování může být prospěšné pro vaše skóre. Alespoň v případě Brysona DeChambeau to v prvním kole Sentry Tournament of Champions platilo. Byl nejlepší v puttování a na lídra ztrácí jen tři rány!

Nová golfová pravidla platí od 1. ledna, a tak se s napětím čekalo, co nového přinesou do hry u profíků. Jejich prvním testem je tradiční Turnaj šampionů na Havaji a jak se dalo čekat, po jeho 1. kole se i nadále nejvíce mluví o nové možnosti nechat při puttování v jamce praporkovou tyč.

Během úvodní rundy toho nejvíce využíval kdo jiný než 'golfový vědec' Bryson DeChambeau. A jeho strategie ponechat vlajku v některých případech v jamce slavila úspěch. Po 18 odehraných jamkách totiž vede statistiku ran získaných puttováním (+3.868).

"Cítím, že jsem tím maximalizoval svůj potenciál, dnes hlavně na šestnáctce. Bylo to po větru, pětiprocentní spád, přímo z kopce... V tu chvíli chcete, aby vám vlajka pomohla. To jsem tak udělal a využil to ve svou výhodu," přiznal DeChambeau, který je po prvním kole se skóre mínus čtyři na děleném 6. místě, tři rány za vedoucím Kevinem Twayem.

Ve čtvrtek v resortu Kapalua na ostrově Maui proměnil DeChambeau několik puttů, při kterých si nechal vlajku v jamce (viz video na Twitteru níže) a celkově zahrál šest birdie a dvě bogey.

"Mám pocit, že ve většině případu jsem potřeboval, aby vlajka zůstala vevnitř, a tak tam zůstala. Byla to příjemná pomoc," nezastíral DeChambeau, který se tak jasně postavil na stranu těch, kteří budou novinku v pravidlech využívat ve svůj prospěch.

Neplatí to pro všechny profesionály. Justin Thomas třeba prohlásil, že by se nemohl brát vážně, pokud by vlajku v jamce nechával. Zásadní ne pak ještě před turnajem řekl také Patrick Reed.

To Dustin Johnson naopak připustil, že v některých případech, především u dlouhých puttů, vlajku v jamce ponechá. Během prvního kola měl navíc z první ruky, jak by to mohlo fungovat.

Jeho parťákem ve flightu totiž byl právě DeChambeau.

To nejlepší z kola Brysona DeChambeau

"Bylo to rozhodně divné. Dobře, ne až tak divné, ale jiné, když se díváte na někoho, kdo puttuje s vlajkou v jamce. Ale fungovalo to a dnes to problém nebyl," řekl po dohrání prvního kola DJ, který je společně s Justinem Thomasem a Garym Woodlandem se skóre -6 dělený druhý.

Bývalý první hráč světa navíc zjistil, že hru neustálý pohyb s vlajkou nezpomaluje: "Rozhodně nás to nezpomalovalo, nebo něco podobného. V některých případech, když jsme byli blízko jamky a vlajka byla venku, tak jsem puttoval, protože jsem věděl, že on si ji dá zpět dovnitř."

Je otázkou, jak tomu bude v dalším průběhu nejen tohoto turnaje, ale i sezóny. DeChambeau ale má v plánu vše pořádně otestovat, než se definitivně rozhodne, jakým směrem se vydá. Jestli ven, nebo dovnitř.

"Záleží hodně na situacích a zatím nevím, zda mě to nějak poškodí. Proto tomu musím porozumět. Když zjistím, že mě to škodí, tak to poznám a už to dělat nebudu, nyní to ale vypadá jako příjemný benefit," nechce pětinásobný šampion PGA Tour předbíhat.

A přidal ještě jeden příklad: "Na 14 jsem to trochu pushnul a šlo to na pravou stranu. Kdybych to zahrál ještě s větší silou, tak by to byl možná lip out, ale místo toho to trefilo vlajku a šlo lehce dovnitř. Opravdu záleží na situaci. Stále se to učím, nyní v rámci soutěže, kdy je to dobré udělat."

Přímý přenos druhého kola turnaje, opět i s puttováním Brysona DeChambeau s vlajkou v jamce, sledujte v noci z pátka na sobotu od půlnoci exkluzivně na stanici Golf Channel.

Průběžné pořadí turnaje naleznete zde.

Sestřih 1. kola

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení