Challenge Tour proškrtala pořadí, Matuš už je na 76. místě

Stanislav Matuš

Už to vypadalo, že Stanislav Matuš skončí sezonu Challenge Tour na konečném 80. místě pořadí Road to Mallorca. V posledních dnech ale došlo k proškrtání pořadí o hráče, kteří nesplňovali všechna potřebná kritéria, především nutný počet odehraných turnajů. A nejlepší český profesionál na okruhu si ještě o pár míst polepšil.

Konkrétně o čtyři, což se může zdát jako drobnost, ale v příští sezoně se tento posun může ukázat jako klíčový. Letos totiž po překopání kategorií a jejich nasazování do turnajů právě hráči v kategorii 15 kolem 80. místa byli ti "na hraně". Někdy skončili pod ní, jindy nad ní.

Je jasné, že i příští rok to bude trochu jiné, i s ohledem na to, že sezona bude olympijská a kalendář určité dozná dílčích změn. Neměly by však být tak dramatické, jako letos.

A jak by si tedy Matuš vedl se 76. místem v tomto roce?

Díky své kategorii by se dostal celkem na 13 turnajů. Na některé s náskokem, jindy na poslední chvíli jako náhradník. Když pak nepočítáme závěrečnou trojici akcí, na kterou dostanou pozvánku pouze nejlepší hráči dané sezony, osm turnajů by se svou kategorií "neuhrál".

Je přitom možná překvapivé, že na šest z nich by se nedostal ani Ondřej Lieser, který díky pátému místu na letošní Pro Golf Tour může počítat s kartou kategorie 13b. Tak velký je o turnaje na Challenge Tour zájem.

Matuš však, stejně jako třeba Filip Mrůzek nebo Jan Cafourek, může počítat se sponzorskými pozvánkami Relmostu. Ten u nás pořádá kromě D+D REAL Czech Masters ze série European Tour také dva turnaje Challenge Tour, třetí navíc přidává na slovenském Penati.

Pozvánek může každý hráč využít maximálně sedm na zahraniční turnaje a poté neomezeně na domácí akce, v českém případě tedy dvě. Jak na Zbraslavi, tak na Kaskádě by však Matušovi měla stačit jeho kategorie.

I tak je ale zdánlivě nicotný posun v rámci 15. kategorie důležitý. Může díky němu více počítat se starty na méně atraktivních akcích, na ty oblíbené naopak může využít sponzorskou pozvánku.

Měl to být případ už letošní sezony, ale během ní se ukázalo, že 104. místo v kategorii 15 moc startů nezaručí. Do další sezony však Matuš vstoupí s kartou o skoro třicet míst lepší. A to je velký příslib.

Škoda jen, že Matuš neposbíral během sezony o 1600 bodů více. To by mu totiž stačilo na 70. místo, které si jako poslední uhraje kartu kategorie 10, která by znamenala start na většině turnajů automaticky.

Kartu kategorie 15 si pak letos uhrál také Filip Mrůzek, který však skončí nejspíše až na 115. místě, a pokud tak neuspěje v letošní Q-School, kde postoupil do druhé fáze, opět se bude muset spoléhat jen na pozvánky.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení